SPOLKOVÝ PIVOVAR MALENOVICE

Švermova 763 02 Zlín
Obrázek neexistuje
Zlínský švec – Historie

Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.

Od začátku jsme byli rozhodnuti soustředit se pouze na vaření ze základních surovin a neexperimentovat s koncentráty nebo sladovými výtažky.

Pivovárek se narodil a byl řádně zapit na přelomu let 2007-2008. Pohnutkou k vaření piva byla naše záliba v produktech minipivovarů a jejich nedostupnost v okolí Zlína.

První ještě hrncová várka byla uvařena 12. ledna 2008. Přestože uvařená tekutina měla s dobrým pivem pramálo společného, vypila se dříve než se stihla pořádně uležet, což bylo samozřejmě povzbuzením do další práce a investic.

Během následujícího roku se postupně vylepšovalo technologické zařízení a upravovala receptura. Abychom se o vaření piva dozvěděli co nejvíce, sbírali jsme informace u odborníků, navštívili kurz vaření piva, sehnali a prostudovali veškerou dostupnou literaturu. Nejoblíbenější součástí sběru informací jsou také pravidelné návštěvy pivovarů, minipivovarů a ochutnávka jejich produktů.

Až do prosince minulého roku byl pivovárek umístěn ve sklepních prostorech. V té době fungoval pivovar na nekomerční bázi a vařili jsme pivo pouze pro nás, rodinné příslušníky a přátele, v zákonem stanoveném limitu pro domácí vaření piva.

Na jaře roku 2009 jsem zahájili jednání s úřady s úmyslem přejít z homebrewingu na malý, ale oficiální pivovar. V létě byla vyhotovena autorizovaným projektantem projektová dokumentace a předložena dotčeným orgánům veřejné správy. Samotná stavba, po schválení dokumentace, probíhala v podzimních měsících. Stavbu jsme úspěšně zakončili 10. prosince kolaudační prohlídkou.

Změna se týkala nejen umístění pivovaru, přestěhoval se ze sklepních prostor do 1. NP, ale i samotné varny, která byla konstrukčně úplně jiná a jejíž objem se zvětšil na 100 litrů. Dále byla nově vybudována spilka a ležácký sklep. Rekonstrukcí prošel také znak, který pro nás upravil známý moravský kreslíř Ivan Křemeček.

V březnu 2010 jsme získali povolení Celního úřadu a pivovar se tak stal oficiálním.

Na začátku roku 2012 došlo k dalšímu stěhování pivovaru, tentokrát byla změna mnohem výraznější. Pivovar překonal vzdálenost asi 6 km a byl přestěhován do Malenovic (místní části Zlína). Nyní se nachází v útrobách bývalého šternberského pivovaru pod hradem. Nové prostory byly zkolaudovány v polovině února 2012. Krátce poté zde bylo uvařeno, po 70 letech, opět “malenovické” pivo.

Pondělí 15,00 – 22,00 Úterý 15,00 – 22,00 Středa 15,00 – 22,00 Čtvrtek 15,00 – 22,00 Pátek 12,00 – 23,00 Sobota 13,00 – 23,00 Neděle 13,00 – 22,00
Na čepu min. 4 druhy nefiltrovaného piva Zlínský švec.
Studená kuchyně – škvarková pomazánka, utopenec, nakládaný hermelín, chléb s tvarůžkem, Ševcův dřevák (Čertovská klobása, uzený sýr, křen, hořčice, okurek)
K pivu dále nabízíme – sladové tyčinky, pivní tyčinky, brambůrky slané, česnekové, hospodské.
Káva z presovače, čaj, grog, svařené víno
Kofola, točená limonáda nebo nealko pivo

Komentáře

SPOLKOVÝ PIVOVAR MALENOVICE
GPS: 49.2056106, 17.5971386
Adresa: Švermova 101 763 02 Zlín
  • Hodnocení
  • Doporučeno: 0x
  • Tuto hospodu zatím nikdo nehodnotil.

Další hospody v okolí

Pivo vyrábíme již od listopadu 2009. V neoficální první otevírací den 30.11. 2009, se vypilo zatím n...
Ubytovací a restaurační komplex s vlastním pivovarem se nachází v Trnavě nedaleko Zlína, na úpatí Vi...
Milí zákazníci, pivo i pivní limonádu Mladinádu pro Vás připravujeme přímo u nás v minipivovaru. Vař...